Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Пет Ное 24, 2017 5:43 am

Правила на форума

Преди да попитате какъв модел климатик е необходим на помещението, в което искате да се монтира е добре да отговорите на няколко въпроса, за да имаме ясна представа за условията, с които трябва да се справя машината.
1. Какъв в видът на помещението, където ще се монтира климатикът - жилищно, офис, търговско, заведение или друго?
2. Какви са квадратурата и кубатурата на помещението?
3. Какъв е видът на дограмата, монтирана в помещението - дървена, PVC, алуминиева и видът на стъклопакета - двоен, троен, с флоатни стъкла или стъкла с покрития - К стъкло, 4-сезонно стъкло, триплекс?
4. Помещението, в което ще се монтира климатикът, има ли изолация на стени, таван - на кои има, какъв е видът й и колко е дебелината на изолацията?
5. Каква част от стената заема площта на прозорците?
6. Какво е изложението на помещението - югоизточно, южно, северозападно?
7. Какво е предназначението на помещението - кухня, спалня, хол, детска или друго?
8. На кой етаж в сградата се намира помещението - мансарда, последен етаж, първи етаж.
9. Къде ще се монтира климатика - в къща, тухлен или панелен апартамент?
10. В коя част на България - населено място, се намира сградата - в различните части на страната средногодишните температури са различни, от които се определя и вида и мощността на климатика.
11. За какво основно ще се използва климатикът - охлаждане, отопление или и двете?
12. При какви външни температури зима/лято ще трябва да работи климатикът?
13. Колко лева е определеният бюджет за закупуването на климатик?

Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Кой климатик да избера ? Daikin/ Fujitsu General / Panasonic 
Автор Съобщение
Новак

Здравейте,

Смятам да закупя климатик до 1350лв ( с включен монтаж). След консулатации и обиколки по магазините ( гр. Пловдив ), в ценовия клас се спрях на няколко варианта и не мога да преценя, кой от тях ще е най-удачния за мен.
Daikin FTX35JV ( comfort ?)
Fujitsu General ASYA-12LKC ( ASHG-12LEC / ASYG-12LEC - Каква е разликата?)
Panasonic CS/CU-RE12NKX

Най-голяма нужда имам от охлаждане през лятото. Живея в тухлен апартамент, ново стройтелство, на последен етаж, саниран, пвц дограма, изцяло южно изложение, два френски прозореца (по 2,0х2,20м,по един във всяка стая). Ще се използва за две стаи, като се оставя отворена вратата към спалнята. Общата площ е 25м2 ( В: 2,55м ). Зимата се отопляват лесно дори с духалка работеща на 1kw в най-студените дни поддържа +21*С, затова не се притеснявам, че отоплението ще е трудно. Лятото е ужасно топло и главно там искам да има икономия от към охлаждането.
Интересува ме, кой от тези климатици е най-подходящ? Най-издръжлив(ако може и хора с личен опит)? Обясниха ми, че този Daikin e произведен в Чехия, Fujitsu в Япония(което не ми се вярва) и Panasonic-a в Китай.

Благодаря на всеки, който би споделил личен опит, мнение или даде съвет!

Поздрави,
Емо

Вто Мар 26, 2013 11:55 am
Профил
Почетен член
Аватар

От тези трите най-добрият климатик за това помещение е Fujitsu Asyg 12 LEC(General Ashg 12LEC е същото нещо, Fujitsu-General е слята компания). Другият климатик в този ценови клас, който според мен даже е по-добър цялостно като изпълнение е Toshiba Ras137SKV-E3/Ras137SAV-E3.

Вто Мар 26, 2013 12:14 pm
Профил
Новак

Kamenov, дайкина не ти го препоръчвам (не е чешка сглобка, излъгали са те), фуджицуто е китайска сглобка (отново са те излъгали), панасоника също е китайска сглобка. При условие, че ще използваш машината само на охлаждане, ти е необходима машина която да отдава поне 2,5 kW на охлаждане (и трите влизат в тази графа). Pr_Kr ти е предложил тошиба от серията Avanat, което също е решение.
Аз също бих ти препоръчал General Fujitsu ASHG12LEC, но трябва да знаеш, че при машини от ниския ценови клас, ще трябва да направиш компромиси...Съветвам те, да извикаш човек да направи оглед на помещението и да те консултира на място.
Ето ти пълните параметри на споменатата машина, за да добиеш представа:
Модел: 2011~2012 година/инверторна сплит система
Рабтоно напрежение: 220V
Страна произход: China
Хладилен агент: R410A
Параметри на климатизатора при 35°C външна температура (27° в помещението):
Охлаждаща мощност: 3.4 kW (0.9 ~ 3.9), 11600 BTU (3070 ~ 13300)
Консумирана електроенергия: 920 W (250 ~ 1400)
EER: 3.70 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)
Параметри на климатизатора при 7°С външна температура (20° в помещението):
Отоплителна мощност: 4.0 kW (0.9 ~ 5.3), 13650 BTU (3070 ~ 18089)
Консумирана електроенергия: 990 W (250 ~ 1990)
СОР: 4.04 (коефициент на трансформация – енергийна ефективност)
Параметри на климатизатора при -5°С външна температура (20° в помещението):
Отоплителна мощност: 3.98 kW, 13584 BTU
Параметри на климатизатора при -15°С външна температура (20° в помещението):
Отоплителна мощност: 3.24 kW, 11058 BTU
Работен диапазон: Охлаждане (-10°С ~ 48°С), Отопление (-15°С ~ 24°С)

Сря Мар 27, 2013 7:55 am
Профил
Новак

Благодаря за бързите отговори Pr_Kr и Aleksandars!

Днес ще отида да ги запитам и за Toshiba-та.

Aleksandars, какви компромиси точно имаш предвид? Шум, енергоефективност, екстри, проблемна работа?

Благодаря предварително!

Поздрави,
Емо

Сря Мар 27, 2013 9:52 am
Профил
Почетен член
Аватар

Ами, при Фуджитсу 12 LEC компромисите най-често са свързани с това, че работи малко по шумно самото външно тяло, когато навън през зимата е по-студено. Но за сметка на това, пък размразяванията при този модел са добре обмислени и има подгряване на компресора, което също е от полза. От време навреме се наблюдава и пукане на пластмасите на вътрешното тяло, но това го има при почти всички климатици. Иначе за Дайкин-а от серия Comfort си е чешка сглобка(поне това пише на кашоните), явно последният внос е оттам. При този клас машини не може да се говори за кой знае какви екстри, но си имат стандартните неща, обикновен таймер, тих режим, икономичен режим и тн. Тошибата за сметка на това обаче има вътрешно изсушаване, което поне за мен е важна екстра за лятото с цел да няма неприятните миризми от влажната среда във вътрешното тяло.

Сря Мар 27, 2013 3:12 pm
Профил
Новак

Ще заложа на Fujitsu-то.
А и за Toshiba-та ми дадоха цена 1600лв с монтаж, което ми е много.

Благодаря за съветите.
Ще публикувам първи впечатления след монтажа.

Сря Мар 27, 2013 8:10 pm
Профил
Почетен член
Аватар

Да, много е 1600 лв за серия Авант. На тази цена ще си купиш по-високия клас - серия Сузуми. Fujtisu-to е добър избор, аз съм ползвал предходния модел на тази 12-ка, ще ти върши добра работа:) Да качиш и снимки от монтажа ако имаш възможност :)

Чет Мар 28, 2013 10:46 am
Профил
Новак

Както обещах, качвам снимки след монтажа.
Добре стана, макар и да им отне доста време да го монтират от външната страна на терасата ( кованото желязо над парапета е много високо и пречи ). Все пак целия сноп остана скрит и не се вижда никъде, нито в стаята нито от терасата.
Единствения "кусур" е, че "майсторите" електричари са оставили гуфрето за климатика много ниско и се наложи да се издърпа до нужната височина. Остава на бъде замазана и боядисана дупката.
Климатика работи добре и безшумно.
Fujitsu-General ASHG-12LEC

Прикачени файлове:
20130330_163018.jpg
20130330_163018.jpg [ 191.12 KiB | Прегледано 10072 пъти ]
20130330_162950.jpg
20130330_162950.jpg [ 155.56 KiB | Прегледано 10072 пъти ]
20130330_162929.jpg
20130330_162929.jpg [ 123 KiB | Прегледано 10072 пъти ]
Чет Апр 04, 2013 8:58 am
Профил
Почетен член
Аватар

Честито, дано да работи добре и най-вече дълго и безпроблемно :)

Чет Апр 04, 2013 2:34 pm
Профил
Новак

Безаварийно използване!

Чет Апр 04, 2013 4:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща